Firecracker 5K

Age Group Results

July 04, 2012


Results By Journeyman Adventure Enterprises

5k

Overall Female Open Winners

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Esther Hartsky                                          335   35        5      20:26.7                       

Female 19 and under

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Tabi Schilt                                             257   16       48      27:47.3                       
       2    Brooke Smith                                            413   15       50      27:54.2                       
       3    Tyler Smith                                             414   16       52      28:05.2                       
       4    Taylor Avsaga                                           383   15       62      29:14.6                       
       5    Kristen Ernst                                           256   19       84      33:19.7                       
       6    Raelynn Harrison                                        401    8       89      35:00.5                       
       7    Haley Ahrenholtz                                        427   19       97      36:29.7                       
       8    Hannah Ahrenholtz                                       425   19       98      36:30.2                       
       9    Jaycee Johnston                                         408    9      105      38:18.3                       
      10    Joellen Coates                                          333   16      108      39:11.3                       
      11    Micaela Palmer                                          377    6      113      40:52.5                       
      12    Kailey Stalder                                          416   12      121      45:03.0                       

Female 20 to 29

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Victoria Vardell                                        372   21       10      21:54.5                       
       2    Anne Schrines                                           297   28       18      22:56.7                       
       3    Jacque Stonum                                           388   28       19      23:21.3                       
       4    Erin Spann                                              450   28       27      24:49.4                       
       5    Kelsey Adams                                            422   27       32      25:51.1                       
       6    Kim Ruckman                                             345   27       42      27:07.1                       
       7    Taylor Burke                                            265   23       46      27:36.6                       
       8    Kayliogh Kaiser                                         353   20       57      28:26.0                       
       9    Julianne Gern                                           429   24       67      30:00.3                       
      10    Katie Fitzgerald                                        431   28       68      30:00.5                       
      11    Sydney Ernst                                            261   21       69      30:14.4                       
      12    Chelsea Kuhn                                            410   29       81      32:24.0                       
      13    Samantha Stutzman                                       355   23       94      35:34.0                       
      14    Jennifer Patton                                         352   29       95      35:34.5                       
      15    Katya Minaicheva                                        268   25       96      35:47.1                       
      16    Alison Kuhn                                             280   24       99      36:43.1                       
      17    Brianna Mustard                                         384   25      103      38:09.4                       
      18    Robyn Hardesty                                          266   28      104      38:14.2                       
      19    Kandice Dart                                            269   28      124      45:29.7                       

Female 30 to 39

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Kristy Pallmer                                          441   32       13      22:29.1                       
       2    Nicole Wade                                             274   35       15      22:40.5                       
       3    Sarah Fitzgerald                                        432   30       23      24:08.3                       
       4    Jennifer Bartel                                         437   30       33      25:55.8                       
       5    Rachel Johnston                                         391   35       34      25:58.7                       
       6    Tori Kricken                                            454   37       38      26:29.7                       
       7    Pepper Six                                              399   39       40      26:39.1                       
       8    Leah White                                              436   32       41      27:06.1                       
       9    Jenny Robinson                                          403   33       45      27:32.9                       
      10    Elizabeth Huffington                                    397   32       49      27:49.1                       
      11    Annette Suloff                                          440   30       56      28:22.0                       
      12    Angie Schneider                                         365   32       63      29:17.5                       
      13    Michelle Gonzales                                       272   32       65      29:44.0                       
      14    Rachael Sisneros                                        298   32       70      30:15.9                       
      15    Julie Schriner                                          396   34       72      30:48.6                       
      16    Elizabeth Koski                                         382   30       73      31:20.3                       
      17    Jill LeBaron                                            342   32       74      31:20.6                       
      18    April Lyon                                              271   38       80      32:08.8                       
      19    Brandee Herrerra                                        398   34       85      33:38.6                       
      20    Jamie Terry                                             385   30       86      33:42.4                       
      21    Sara Needles                                            375   39       87      33:43.1                       
      22    Elektra While                                           356   33       88      34:42.0                       
      23    Erin Rumsey                                             278   34       92      35:29.2                       
      24    Jen Peterson                                            426   35       93      35:32.3                       
      25    Christine Palmer                                        376   36      114      40:53.0                       
      26    Kali Gonzales                                           267   30      120      44:29.7                       
      27    Marissa Gannon                                          273   31      125      45:38.3                       
      28    Martha Reisch                                           270   34      131      53:43.9                       

Female 40 to 49

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Susan Brown                                             451   48       54      28:18.0                       
       2    Roberta Johnson                                         395   41       59      28:27.0                       
       3    Brunilda Nazario                                        300   46       60      28:28.1                       
       4    Irene Johnson                                           348   46       61      28:32.0                       
       5    Lori Stalder                                            417   40       71      30:16.4                       
       6    Veronica Zamora                                         290   41       75      31:23.7                       
       7    Rebecca Sandoval                                        433   40       76      31:28.6                       
       8    Amy Ernst                                               284   43       90      35:11.8                       
       9    Karen Pilgrim                                           289   46       91      35:26.8                       
      10    Rhonda Johnson                                          389   47      101      37:08.1                       
      11    Diana Denison                                           369   47      102      37:14.6                       
      12    Trena Ahrenholtz                                        424   41      106      38:27.4                       
      13    Tammy Mcaffee                                           292   40      122      45:03.8                       

Female 50 to 59

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Sara Steiner                                            406   50       26      24:43.2                       
       2    Sue Ibarra                                              393   52       36      26:20.1                       
       3    Robin Chestek                                           341   58      100      36:46.6                       
       4    Susan Hanna                                             373   56      118      42:39.3                       
       5    DeeDee Boyson                                           281   58      132      53:44.2                       

Female 60 to 69

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Jane Gonzales                                           263   62      110      39:42.4                       
       2    Helen Coates                                            334   60      111      40:11.6                       

Female 70 and over

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Guadalupe Frias                                         420   81      115      41:06.8                       
       2    Lucille Roehrkasse                                      264   80      126      47:14.1                       

Overall Male Open Winners

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Gabe Adams                                              294   18        1      17:42.0                       

Male 19 and under

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Andrew Anderson                                         374   15       16      22:49.3                       
       2    Braden Six                                              400   10       25      24:42.1                       
       3    Amber Shields                                           259   12       37      26:20.5                       
       4    Albert Steiner                                          439   12       55      28:21.1                       
       5    merek meyen                                             344   10       58      28:26.6                       
       6    Cheree Shields                                          260   16       64      29:22.5                       
       7    Alexander Hunter                                        258   16      116      41:20.0                       
       8    Ryan Stalder                                            418   12      123      45:05.0                       
       9    Huntewr Swilling                                        456   11      127      49:30.9                       
      10    Delaney Swilling                                        455    8      128      52:23.1                       
      11    Kade Swilling                                           458    8      130      52:24.0                       

Male 20 to 29

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Michael Huntington                                      421   28        3      19:57.2                       
       2    Michael Fitzgerald                                      415   23       11      22:02.1                       
       3    Tyson Corturight                                        423   27       14      22:38.3                       
       4    Christopher Kaiser                                      351   23       17      22:56.0                       
       5    Andrew Benson                                           299   26       22      23:58.7                       
       6    Joe Schmitz                                             279   27       31      25:30.6                       
       7    Ryan Meyer                                              262   26       47      27:37.0                       
       8    Jeremy Kuhn                                             409   29       82      32:24.3                       

Male 30 to 39

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Matt Hartsky                                            336   35        6      20:27.0                       
       2    Matt Peavy                                              387   39        7      20:54.4                       
       3    Jeff Saloft                                             438   35        8      21:04.6                       
       4    Luke Schneider                                          363   31       12      22:05.0                       
       5    Jeremy Johnston                                         390   35       30      25:23.1                       
       6    Jason Pond                                              349   39       39      26:36.2                       
       7    Brandon Hardeland                                       404   33       44      27:27.5                       
       8    Andy Smith                                              367   30       83      32:29.7                       
       9    Matt Smith                                              430   33      112      40:18.3                       
      10    William Elliott                                         452   32      129      52:23.6                       

Male 40 to 49

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Jason Gonzales                                          285   40        2      18:33.3                       
       2    Jason Roesler                                           286   40        4      20:19.2                       
       3    Mark Jablin                                             287   41       21      23:55.3                       
       4    Mike Ernst                                              283   48       24      24:24.7                       
       5    Scott Hunter                                            288   42       28      24:52.0                       
       6    Jason Lyle                                              386   41       29      25:11.6                       
       7    Jeff Robinson                                           293   48       35      26:05.1                       
       8    Bret Vanie                                              360   47       66      29:49.1                       
       9    Doug Roehrkasse                                         442   45       79      32:03.6                       
      10    John Ahrenholtz                                         412   48      107      38:27.8                       

Male 50 to 59

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Kelly Steiner                                           407   51        9      21:50.0                       
       2    Tim Kingston                                            347   54       20      23:22.7                       
       3    John Campbell                                           435   51       51      28:01.6                       
       4    Jesse Tachiquin-Frias                                   419   53       53      28:11.7                       
       5    Ken Chestek                                             340   58       77      31:40.2                       
       6    Shell Burns                                             282   55       78      31:44.6                       
       7    Tom Brown                                               449   52      119      43:09.3                       

Male 60 to 69

    Place    Name                              Team              Bib No  Age   Overall       Time                        
       1    Burke Grandjean                                         411   63       43      27:13.3                       
       2    William Fiern                                           428   63      109      39:24.5                       
       3    Denny Dunham                                            434   63      117      41:30.3